Miejsca Pamięci w Berlinie

Foto: Annette Winkelmann 2017

Miejsca Pamięci Langhansa w Mauzoleum Massute

 

Langhans-Gedenkstätte im Mausoleum Massute

Adres: Friedhöfe vor dem Halleschen Tor, Friedhof Jerusalems- und Neue Kirche III, Mehringdamm 21, 10961 Berlin

(U-Bahnhof Mehringdamm)

 

Galeria ...

RTI Kamienna Góra 38/2017 (875), 21-09-2017

Langhansowie uczczeni

Autor: Robert Główczyk

 

 

RTI24.pl, Opublikowano: 15-09-2017

Langhansowie - ojciec i syn ... Galeria

Autor: Robert Główczyk

W Berlinie w miniony weekend odbyła się uroczystość upamiętniająca wielkiego architekta pochodzącego z Kamiennej Góry oraz jego syna.

     Na berlińskim cmentarzu w mauzoleum powstało Miejsce Pamięci poświęcone dwóm wielkim artystom. Niszczejący budynek został zabezpieczony, a w jego wnętrzu można podziwiać salę dokumentującą dokonania i życie Carla Gottharda oraz Carla Ferdinanda, czyli Langhansa młodszego.
     Przypomnijmy, że najsłynniejszy z rodu urodził się 15 grudnia 1732 roku w Kamiennej Górze w rodzinie związanej z ewangelickim Kościołem Łaski. Choć architekt w bardzo młodym wieku wraz z rodzicami opuścił rodzinne miasto, udając się do Świdnicy, mieszkańcy Kamiennej Góry pamiętali o jego związku z miastem. W okresie przedwojennym w dawnym Landeshut była ulica imienia architekta, a także tablica mu poświęcona. W dzisiejszej Kamiennej Górze Langhans jest również upamiętniony. Tablica mu dedykowana znajduje się na murze szkoły nr 1, a także w muzeum. Tuż obok liceum znajduje się z kolei skwer Langhansa. Architekt zmarł we Wrocławiu. Nie zachował się jego grób. Jego syn, również zdolny artysta, został pochowany w Berlinie. Właśnie tam odbyła się uroczysta ceremonia upamiętnienia obu ważnych dla niemieckiej i europejskiej sztuki twórców.
     W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia im. Langhansa z Berlina (Carl-Gotthard-Langhans-Gesellschaft Berlin e.V.), goście z Haus Schlesien oraz lokalni notable i ludzie sztuki.
     Przypomnijmy, że C.G. Langhans znany jest przede wszystkim jak budowniczy Bramy Brandenburskiej. W naszej okolicy można podziwiać jego kunszt, zwiedzając kościoły ewangelickie i poewangelickie w Wałbrzychu czy Dzierżoniowie. Z kolei syn, czyli Carl Ferdinand, znany jest choćby z zaprojektowania gmachu wrocławskiej opery.

     Zdjęcia z uroczystości otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Gotthard-Langhans-Gesellschaft Berlin, organizacji, która była inicjatorem przedsięwzięcia. Fotografie ilustrują stan obiektu przed renowacją oraz jego obecny wygląd, a także oficjalne otwarcie Miejsca Pamięci Langhansów (oraz wystawy "Carl Gotthard Langhans: Mistrz klasycyzmu w Niemczech") i gości wydarzenia. Otrzymaliśmy też archiwalne fotografie z wizerunkami portretów obu architektów.

Carl-Gotthard-Langhans-Gesellschaft Berlin e.V.

Druckversion Druckversion | Sitemap
© Carl-Gotthard-Langhans-Gesellschaft Berlin e.V. 2015–2019