Miejsca Pamięci w Berlinie

Grób Carla Gottharda Langhansa w Breslau już dawno zniknął. Również w Berlinie nie było miejsc pamięci ani tablic informacyjnych o wielkim mistrzu budowlanym, aż do momentu założenia Carl-Gotthard-Langhans-Gesellschaft Berlin.

 

Pomnik Langhansa w Berlinie-Kreuzberg

Ponieważ na cmentarzach przed Hallesches Tor w Berlinie-Kreuzbergu zachował się grób jego syna Carla Ferdinanda Langhansa, we wrześniu 2017 r. otwarto tu pomnik Langhansa, zorganizowany przez Carl-Gotthard-Langhans-Gesellschaft Berlin. W dawnym mauzoleum Massute ojciec i syn Langhanów zostali upamiętnieni na wystawie, a także poprzez oprowadzanie, wykłady i odczyty.

Copyright: Annette Winkelmann 2019

Pomnik Langhansa w Mauzoleum Massute

Langhans-Gedenkstätte im Mausoleum Massute

 

Adres:

Mausoleum Massute

Friedhöfe vor dem Halleschen Tor (Friedhof Jerusalems- und Neue Kirche III)

Mehringdamm 21

10961 Berlin

(U Mehringdamm)

 

Kontakt: langhansgesellschaft@gmail.com

 

Wystawa w Mauzoleum: Śląsko-pruski mistrz budowlany Carl Gotthard Langhans (1732-1808) był najwyższym radcą budowlanym pruskiej prowincji Śląska, a później pierwszym dyrektorem Oberhofbauamt w Berlinie. Grób Carla Gottharda Langhansa we Wrocławiu zaginął. Jego syn Carl Ferdinand Langhans (1781-1869) był ważnym architektem teatralnym. Jego grób znajduje się w Berlinie, na cmentarzu bardzo blisko pomnika Langhansa. Pomnik Langhansa upamiętnia życie i pracę dwóch mistrzów budowniczych dzięki wystawie na 14 panelach.

Wystawa w Berlinie: Carl Gotthard Langhans: mistrz klasycyzmu w Niemczech (Fot. Annette Winkelmann 2020)

 

Tablica pamiątkowa w Berlinie-Mitte

1 października 2018 roku z inicjatywy Carl-Gotthard-Langhans-Gesellschaft Berlin w miejscu jego dawnej rezydencji przy Charlottenstraße 48 w Berlinie-Mitte zainstalowano berlińską tablicę pamiątkową.

Copyright: Historische Kommission zu Berlin e.V. | Ellen Franke

Berlińska tablica pamiątkowa dla Carla Gottharda Langhansa w jego dawnej rezydencji Charlottenstraße w Berlinie

 

Adres: Charlottenstraße 48/49, 10117 Berlin

(Szkoły średnie Langhansa w Berlinie-Hohenschönhausen i Berlinie-Wilmersdorfie już nie istnieją lub zmieniły nazwy. Ulica Langhansstraße w Berlinie-Weißensee nosi imię zarządcy nieruchomości i dewelopera terenów z Hamburga.)

 

Poczdam

W Poczdamie od 1936 roku istnieje Langhansstrasse w Nauener Vorstadt koło Neuer Garten.

 

Wolfenbüttel

Po II wojnie światowej Wolfenbüttel stało się miastem patronackim dla Ślązaków wypędzonych z Landeshut i ich instytucji. W Wolfenbüttel powiatowa szkoła zawodowa nosi od lat 50. nazwę Carl-Gotthard-Langhans-Schule.

Carl-Gotthard-Langhans-
Gesellschaft Berlin e.V.

© Gipsformerei SMBPK 2022
Druckversion | Sitemap
© 2024 Carl-Gotthard-Langhans-Gesellschaft Berlin e.V.