Miejsca pamięci w Polsce

Od 2020: Park pamięci dla dawnego Wielkiego Cmentarza we Wrocławiu. Zdjęcie (c) Annette Winkelmann 2022

 

Wrocław (Breslau)

Carl Gotthard Langhans został pochowany w 1808 roku na Wielkim Cmentarzu Luterańskim we Wrocławiu. Na wrocławskim Szczepinie już od 1777 roku istniała nekropolia luterańska, gdzie chowano najznamienitszych obywateli i elitę Wrocławia. Jednak grób Carla Gottharda Langhansa już dawno zniknął.

Dziś po Wielkim Cmentarzu nie pozostało nic, poza trzema tablicami pamiątkowymi na placu otoczonym blokami mieszkalnymi i parkingami: Bo od końca 2020 roku na terenie pomiędzy ulicami Braniborską i Legnicką znajduje się park pamięci i miejsce upamiętnienia zniszczonego Wielkiego Cmentarza Wrocławskiego. Tutaj Carl Gotthard Langhans jest wymieniony z nazwiska jako jedna z siedmiu wrocławskich osobistości. W galerii znajdziecie Państwo zdjęcia archiwalne i aktualne:

https://wroclaw.naszemiasto.pl/wielki-cmentarz-we-wroclawiu-dawna-nekropolia-luteranska-to/ar/c1-9060197

 

Nasze zdjęcia z października 2022 r.:

Wrocław (Breslau)

W holu wejściowym do muzeum zabytkowego ratusza na Rynku jedno z 32 nowoczesnych popiersi z piaskowca dla ważnych wrocławian poświęcone jest Carlowi Gotthardowi Langhansowi. Jest to jedno z zaledwie trzech popiersi osób z datami życia w XVIII wieku (dwa pozostałe to filozof Christian Wolff i poeta Joseph von Eichendorff).

Carl Gotthard Langhans w holu wejściowym muzeum zabytkowego ratusza na rynku

 

Kamienna Góra (Landeshut)

W jego śląskim miejscu urodzenia Landeshut w Karkonoszach (obecnie Kamienna Góra) polscy miłośnicy Langhansa odnowili w 2014 roku historyczną tablicę pamiątkową Carla Gottharda Langhansa, która zginęła po II wojnie światowej. Podobnie jak kiedyś historyczna tablica, została umieszczona na budynku szkolnym przy Landeshut Gnadenkirche (kościół łaski). Inicjatorem powstania tej tablicy był pan Chęc (w środku).

Towarzystwo Langhans na wycieczce w Kamiennej Górze w 2016 r.

Miasto Kamienna Góra również nazwało część parku miejskiego imieniem Langhansa: Skwer Carla Gottharda Langhansa. Langhansa upamiętniono również w muzeum miejskim. W 2008 roku, z okazji 200. rocznicy śmierci Langhansa, było to pierwsze miejsce wystawy objazdowej po Śląsku.

Towarzystwo Langhans na wycieczce w Kamiennej Górze w 2016 r.

Carl-Gotthard-Langhans-
Gesellschaft Berlin e.V.

© Gipsformerei SMBPK 2022
Druckversion | Sitemap
© 2024 Carl-Gotthard-Langhans-Gesellschaft Berlin e.V.